Piliç Pirzola Tarifi ve Malzemeleri
13 Temmuz 2024

Piliç Pirzola Tarifi ve Malzemeleri

Piliç pirzola, beyaz etin en lezzetli kısımlarından biridir. Hazırlanması oldukça pratik olmasına rağmen, piliç pirzolanın tadına doyum olmuyor. Çok zahmetli bir pişirme yöntemi varmış gibi zevkle yiyebiliyorsunuz. İster mangalda ister ızgarada, isterseniz de döküm ya da teflon tavada piliç pirzola pişirebilirsiniz. Çoğunlukla baharatlarla lezzetlendirilen pirzolayı bazı tariflerde patates gibi malzemelerle de pişirmek mümkün. Piliç pirzolayı bir gün önceden terbiye ederseniz daha lezzetli olur. Pirzola hazırlanan sosta bekledikçe lezzeti de daha iyi olur. Sizlere vereceğimiz tarifte piliç pirzolayı terbiye ile hazırlayıp pişireceğiz. Zamanınız varsa mutlaka böyle sos hazırlayıp etleri sosta bekletin. Hazırsak piliç pirzolayı pişirmeye başlayabiliriz. Hepinize kolay gelsin.

Piliç Pirzola İçin Gerekli Malzemeler

  • 5 adet tavuk pirzola
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 1 yemek kaşığı yoğurt ya da süt
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber
  • 1 yemek kaşığı soğan suyu
  • 1 tatlı kaşığı kekik
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı tuz
Piliç Pirzola Nasıl Pişirilir

Piliç pirzola için önce terbiye yapacağımız sosu hazırlayacağız. Pirzolanın dışında verdiğimiz malzemelerin hepsi bu sosta kullanılacak. Bu yüzden geniş bir kâsede yoğurdu, zeytinyağını, soğan suyunu, karabiber, kırmızı toz biber, kimyon, kekik ve tuzu iyice karıştırın. Tavuk pirzolaları bu sosla iyice bulayın. Arzu ederseniz pirzolanın kemik kısmını çıkarabilirsiniz. Daha sonra etleri hafifçe incelterek sosa bulayabilirsiniz. Bu şekilde terbiye ettiğiniz pirzolayı en az 2 saat bekletmenizi tavsiye ederiz. Ancak zamanınız varsa süreyi uzun tutabilirsiniz. Lezzeti daha iyi olacaktır.

Piliç pirzola dinlendikten sonra tercihen döküm tavanızı ısıtmaya başlayın. Tavanın dibine de hafifçe zeytinyağını gezdirin. Kızgın tavaya soslu tavuk pirzolaları sıralayın. Bu arada pirzolaları sosuyla birlikte pişiriyoruz. Kesinlikle etleri yıkamamalısınız. Etlerin iki tarafını da mühürleyerek pişirin. Mühürlemeden sonra ocağın altını kısarak tavuk pirzolanın iyice pişmesini sağlayın. Tavuk pirzola çabuk pişer. Bu nedenle yanında servis edeceğiniz pilavın ya da patates kızartmasının da aynı zamanda pişmesini sağlamalısınız. Daha sonra sıcak olarak tavuk pirzola ikramınızı yapabilirsiniz. Arzu ederseniz tavuk pirzolanın piştiği tavada biber, domates, soğan gibi sebzeleri de soteleyerek ikramda kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Memnun

12 Temmuz 2024 Cuma

Piliç pirzola terbiyesini bir gün önceden yapmanın lezzeti gerçekten bu kadar mı artırıyor? Ayrıca, bu tarifte yoğurt yerine süt kullanmanın sonucu nasıl etkilediğini merak ediyorum, herhangi bir fark oluyor mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Memnun,

Piliç pirzola terbiyesini bir gün önceden yapmak gerçekten lezzeti önemli ölçüde artırır. Etin, baharatlar ve soslarla daha uzun süre marine edilmesi, lezzetlerin ete daha derinlemesine işlemesini sağlar ve bu da pişirdiğinizde daha yoğun ve zengin bir tat elde etmenize yardımcı olur.

Yoğurt yerine süt kullanmak ise terbiye işleminde farklı bir etki yaratır. Yoğurt, içerisindeki asitlik sayesinde eti daha yumuşak ve sulu yapar. Süt de yumuşaklık katar ancak yoğurdun verdiği asitlik ve kıvam farkını tam olarak sağlayamayabilir. Bu nedenle yoğurt kullanımı genellikle daha çok tercih edilir, ancak süt de bir alternatif olarak kullanılabilir ve yine lezzetli sonuçlar elde edilebilir.

Afiyet olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kuzu Pirzola Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Kuzu Pirzola Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kalem Pirzola Tarifi ve Malzemeleri

Kalem Pirzola Tarifi ve Malzemeleri

Koyun Pirzola Tarifi ve Malzemeleri

Koyun Pirzola Tarifi ve Malzemeleri

Pirzola Mangal Tarifi ve Malzemeleri

Pirzola Mangal Tarifi ve Malzemeleri

Kuzu Pirzola Tarifi ve Malzemeleri

Kuzu Pirzola Tarifi ve Malzemeleri

Kemikli Pirzola Tarifi ve Malzemeleri

Kemikli Pirzola Tarifi ve Malzemeleri

Pirzola Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Pirzola Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Tavada Kuzu Pirzola Tarifi ve Malzemeleri

Tavada Kuzu Pirzola Tarifi ve Malzemeleri